RC Depronowce   ...i nie tylko ...


wersja z 22-04-2003

 

Startowa / Home Do góry / Up Polypron Li-Poly

cokolwiek o mnie
i o mojej pracy

(poza modelarstwem RC)

 

 

Depron/Polypron

Najkrócej mówiąc Depron to lekki, porowaty i stosunkowo sztywny materiał o dość jednorodnej (w odróżnieniu od styropianu, który też jest jedną z postaci spienionego polistyrenu) strukturze. Daje się łatwo obrabiać ostrym nożem i papierem ściernym. Do klejenia można wykorzystać kleje na bazie żywic epoksydowych, butapren, kleje budowlane do styropianu, taśmę pakową, itd. Z wypróbowanych przeze mnie - najbardziej polecam: UHU Por, taśmę klejącą i oczywiście epoxy 5 minutowy. Z Depronem na pewno się zetknęliście - to ten materiał, z którego wykonywane są jednorazowe tacki na mięso i wyroby garmażeryjne.

Poniżej kilka zdjęć ulotki deprono-podobnego materiału, z którego zrobiłem np. Pibrosa i Pronto (i potem następne depronowce).  Jest to jeden z grupy produktów do ocieplania ścian (np. pod tapety). Uwaga - pod nazwą CLIMAPOR widoczną w górnej części ulotki występuje cała gama produktów - głównie zwykły styropian - trzeba zwrócić uwagę, żeby był to polypron (co jest wyraźnie napisane w prawym dolnym rogu ulotki).

Płyta o wymiarach 1m x 0.5m  o grubości 5mm waży niecałe 80 gram.

Cenowo też atrakcyjnie, bo paczka 6 szt takich płyt (3 m2) kosztuje w OBI (2001) niecałe 30 PLN. W połowie 2002 cena jest dalej ta sama.

Picture 6.jpg (20943 bytes)

Oto ulotka znajdująca się w paczce (opakowanie z przezroczystej folii) z 6-cioma płytami widoczna w całej okazałości. Naturalne wymiary ulotki - ok. A3 czyli ok. 30x40 cm.

FRAZA-Zarabiaj w Internecie

Poniżej szczegóły ulotki oraz (ostatnie zdjęcie, trochę nienaturalne kolory) - kod kreskowy - może będzie łatwiej szukać.

Picture 7.jpg (20697 bytes)

Picture 8.jpg (23906 bytes)

Picture 10.jpg (18479 bytes)

Inne odmiany depronu (polipronu) występują w Polsce m.in. w grubościach 4 mm (z drobnymi rowkami) oraz 2mm - zwykle w odcieniu lekko  beżowym lub seledynowym. Nie stosowałem ich, więc nie będę się na ich temat wypowiadał, ale słyszałem o nich równie dobre opinie, jak o pięciomilimetrowym. Na stronie o modelach znajomych możesz zobaczyć m.in. kilka zdjęć modeli wykonanych z tych odmian depronu.

W Czechach i na Słowacji dostępny jest depron w postaci arkuszy o grubości 3 mm. Jest prawie tak samo sztywny jak nasza piątka, ale zdecydownie mniej odporny na zginanie - pęka już przy kilkunastocentymetrowym promieniu gięcia na zimno.

Można oczywiście skorzystać z darmowego źródła depronu jakim są tacki na wyroby garmażeryjne, czy też opakowania na "chińszczyznę". Skutki moich eksperymentó z tym towarem z odzysku można obejrzeć tutaj.

 BannerMania


System Wymiany banerow